Ręcznikowy kłopot, czyli suszenie ręcznika w łazience

reczkikJednym z akcesoriów niezbędnych w łazience są ręczniki, których każdy używa codziennie. Czy to po kąpieli, czy po zwykłym umyci rąk. Co jednak zrobić z mokrym ręcznikiem? Złożenie i odstawienie na półkę nie jest rozwiązaniem. Ręcznik musi dokładnie wyschnąć, by nadawał się do ponownego użytku. By nie pojawiały się na nim bakterie, a zapach świeżości unosił się na dłużej. Projektanci łazienek wskazują najpraktyczniejsze rozwiązania w temacie przechowywania mokrych ręczników.

Wieszaki do ręczników

Wieszaki przyklejane do ściany to jeden z najstarszych sposobów na przechowywanie wilgotnych ręczników? Czy skuteczny? Niestety, nie zawsze. Kupując i przyklejając do ściany wieszaki zwykle popełniamy jeden podstawowy błąd – umieszczamy je zbyt blisko siebie. Wówczas mokre ręczniki, które się ze sobą stykają, nie mogą szybko wyschnąć. Wieszaki do ręczników są skuteczne, ale wówczas, gdy przymocujemy je w bezpiecznej odległości. Bezpiecznej na tyle, by się nie stykały. Ta uwaga jest również istotna przy dość popularnych szynach wieszakowych, które zawierają w sobie kilka haczyków obok siebie. Gdy wybieramy taki wieszak, warto pamiętać, by odległości między haczykami były dość duże.

Nad wanną

Innym sposobem przechowywania ręczników jest wieszanie ich na sznurkach, które zwykle znajdują się nad wanną. Metoda prosta, jednak nie zawsze praktyczna, ze względu na wysokość umieszczenia linek. Kiedy powiesimy je zbyt wysoko, niskie osoby lub dzieci będą miały kłopoty z dostaniem się do ręczników. Jeśli sznurki przymocujemy zbyt nisko, będą przeszkadzały podczas kąpieli. Jest jednak doskonała alternatywa dla wiszących linek. Jest to suszarka sufitowa. Najczęściej spotykane suszarki sufitowe mają pięć prętów różnej długości. Najpopularniejsze są jedno-i dwumetrowe. To rozwiązanie polega na tym, że dzięki możliwości opuszczenia prętów na dół, możemy swobodnie powiesić ręcznik, po czym unieść go z powrotem ku górze.

Grzejniki

Grzejniki to jedna z najszybszych metod suszenia ręczników. Wysoka temperatura sprawia, że ręczniki szybko schną i dość szybko możemy schować je do szafki. Jednak i ten sposób ma pewien minus. Jest nim ograniczona przestrzeń. Rzadko w której łazience mamy ogromne kaloryfery, co z pewnością utrudnia sytuację, szczególnie, gdy z łazienki korzysta więcej niż jedna osoba. Pracownicy salonów informują jednak, że i ten problem możemy skutecznie rozwiązać. Producenci grzejników polecają bowiem do łazienek specjalne – zawierające kilka prętów – kaloryfery. Są one dość długie, dzięki czemu swobodnie możemy powiesić nawet trzy ręczniki na jednym grzejniku.

Suszarki podłogowe

Suszarka podłogowa to dość stara, jednak wciąż jeszcze mało popularna metoda suszenia ręczników. Nie musimy kupować ogromnej suszarki, która zablokuje nam wejście do łazienki. Na rynku dostępne są małe suszarki, które doskonale wpasowują się w przestrzeń, nawet tę niewielką. Nowoczesne suszarki stojące często posiadają kółka, które umożliwiają swobodne ich przemieszczanie. Co więcej – regulacja szerokości linek czy możliwość złożenia nieużywanych ramion – sprawiają, że ręczniki schną szybciej, a suszarka zajmuje o wiele mniej miejsca.