Panele fotowoltaiczne PV – ekologia i ekonomia

paneleSłońce jest niewyczerpalnym i darmowym źródłem czystej energii, z której możecie Państwo swobodnie korzystać, dzięki panelom fotowoltaicznym PV. Jednorazowa instalacja gwarantuje stałe i bezawaryjne dostawy energii do podłączonego domu. Systemy fotowoltaiczne zasilić mogą każdy budynek lub urządzenie, eliminując konieczność doprowadzenia sieci (polecane są szczególnie do domków letniskowych). Na rynku jest wiele firm fachowe wsparcie przy wyborze modułów oraz ich montaż. W zależności od intencji inwestora oraz projektanta, moduły fotowoltaiczne mogą zostać harmonijnie wkomponowane w bryłę budynku lub celowo wyeksponowane.

Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto?

  • Dostępność – promieniowanie słoneczne występuje praktycznie wszędzie
  • Ekologia – czerpanie energii z naturalnych źródeł
  • Trwałość – darmowa energia produkowana jest przez kilkadziesiąt lat
  • Ekonomia – zwrot z inwestycji rozpoczyna się już w chwili instalacji
  • Efektowność – możliwość wyboru koloru, kształtu i struktury modułów

Najczęstsze zastosowanie modułów fotowoltaicznych

  • domy jednorodzinne i wielorodzinne
  • domki letniskowe
  • jachty
  • oświetlenie, przepompownie, fontanny
  • automatyka przemysłowa
  • urządzenia klimatyzacji i wentylacji
  • systemy nawadniania pól i szklarni
  • systemy przepompowywania stawów

Jak to działa?

Energia słoneczna umożliwia nieustanny przebieg wszystkich procesów na Ziemi. Z wyjątkiem energii przepływu i odpływu, energii cieplnej wnętrza Ziemi i energii ziemskich reakcji jądrowych, wszystkie rodzaje energii na Ziemi mają swój początek w promieniowaniu słonecznym. To jemu zawdzięczamy ciepło i światło. Skutkiem działania promieni słonecznych jest energia kinetyczna wiatru, bowiem ruch powietrza to efekt niejednakowego ogrzania różnych części powierzchni Ziemi. Słońce stanowi źródło energii dla wszystkich istot żyjących na Ziemi, co odróżnia je od miliarda pozostałych gwiazd.

Około 30% promieniowania słonecznego, dochodzącego do naszej planety, jest odbijane przez atmosferę, 20% pochłaniane, a tylko 50% dociera do jej powierzchni. Energia słoneczna, która w ciągu 40 minut dociera ze Słońca na powierzchnię Ziemi w postaci promieni słonecznych, może pokryć całoroczne zapotrzebowanie człowieka.

Według współczesnej wiedzy o wewnętrznej budowie gwiazd, Słońce przedstawia się jako gigantyczny, nuklearny kocioł, w którym wodór przemienia się w hel. Podczas tej przemiany pierwiastków uwalniane są olbrzymie ilości energii. Z 1g wodoru powstaje nie tylko hel, ale ponad 1012J energii. Nie ma jednak możliwości pokrycia całej naszej planety kolektorami lub bateriami słonecznymi.

Promienie słoneczne to największe źródło energii na Ziemi – około 10000 razy większe niż obecne jej zużycie. Aktualnie, bardzo niewielka ilość energii słonecznej jest wykorzystywana w sposób bezpośredni. Przewagę stanowi m.in. węgiel, olej i naturalny gaz, czyli inna forma skumulowanej energii słonecznej.

W ciągu ostatnich 100 lat zużyliśmy więcej energii niż wszystkie generacje przed nami. Skutki tego niestety już odczuwamy. Coraz gwałtowniejsze zmiany klimatu mogą być jeszcze silniej odczuwalne dla przyszłych pokoleń. Starajmy się temu zaradzić, wykorzystując promieniowanie słoneczne. Energia słoneczna jest ekologiczna, bezpieczna i co ważne – darmowa.

Przeczytaj też: o energii odnawialnej w Polsce.