Klimatyzacja normą w polskich domach?

klimaW polskich warunkach pogodowych ogrzewanie domu czy mieszkania jest rzeczą naturalną. Mniej naturalną rzeczą jest chłodzenie pomieszczeń. Stosunkowo niewiele domów nowo powstałych w naszym kraju posiada klimatyzację. Zdecydowana większość domów posiada wyłącznie wentylację. Przy wyborze klimatyzacji warto uwagę zwrócić nie tylko na cenę samego urządzenia. Przy wyborze należy kierować się również późniejszymi kosztami utrzymania danego urządzenia. Klimatyzacja pochłania dość sporo energii, im lepszy sprzęt tym mniejsze zapotrzebowanie.

Ochładzanie pomieszczeń to zresztą nie jedyne funkcje klimatyzacji. Wyposażona jest ona również w specjalne filtry, za pomocą których można uzyskać czyste i zdrowe powietrze, wolne od alergenów. Sterowanie tym urządzeniem jest też bajecznie proste. Wystarczy ustawić jedynie temperaturę, jaka panować ma w pomieszczeniu. Odpowiednio do zastanych warunków powietrze jest ochładzane, bądź jego temperatura jest podwyższana. Nie musimy też obawiać się zbyt suchego powietrza. Klimatyzatory posiadają specjalne filtry nawadniające powietrze.

Zdarzają się też biofiltry usuwające bakterie za pomocą tzw. biokatalizatorów – substancji, którymi są nasycone. Są to wyciągi z roślin, które unieszkodliwiają bakterie, roztocza i wirusy. Stosuje się dwa rodzaje wyciągów: z katechiny i z wasabi. Katechina jest środkiem otrzymywanym z liści herbaty; wasabi znane jest miłośnikom sushi jako ostra przyprawa, ale wyróżnia się również znakomitymi właściwościami bakteriobójczymi.

Zobacz też: Ogrzewanie podłogowe schemat