Jaka wentylacja w nowoczesnych domach?

rekuperatorW domach budowanych według nowoczesnych technologii wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się. Domy posiadają coraz lepszą izolację termiczną. Wyeliminowane są typowe mostki termiczne. Tymi mostkami zwykle bywały szpary w drewnianych drzwiach i oknach. Drewniane ramy okienne zostały zastąpione plastikowymi. Ciepło w ogóle więc nie ucieka z nowoczesnych domów. Cyrkulacja powietrza we wnętrzu jest więc zaburzona. Jedynie wentylacja mechaniczna jest w stanie sprawnie wymienić niezdrowe i stare powietrze na nowe. Wszystko działa w oparciu o rekuperator. Przyjmuje on stare zużyte powietrze, uzyskuje z niego ciepło następnie wyrzuca z powrotem do pomieszczenia. Jest dobry dla domów pasywnych. Na powrót wykorzystuje zużytą wcześniej energię. Jest to też dobra metoda na to by obniżyć rachunki za ogrzewanie. Rekuperatory spełniają również rolę filtra powietrza. Z wdmuchanego powietrza specjalne filtry wyłapują pyłki, grzyby, wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli więc chcesz cieszyć się niską temperaturą i zdrowym powietrzem we wnętrzach to zainwestuj w wentylację mechaniczną.

W nowych, energooszczędnych domach stało się już niejako normą zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacją. Realne roczne zużycie ciepła w budynku z centralnym ogrzewaniem, z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła w porównaniu do zużycia ciepła budynku z wentylacją grawitacyjną jest mniejsze o ok. 30%.

Co prawda, z rekuperatora nie opłaca się korzystać w okresach przejściowych, gdy różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz jest niewielka. Wtedy odzysk ciepła staje się wtedy nieopłacalny.