Jak obniżyć temperaturę w pomieszczeniu?

klimatyzacjaNie ma chyba lepszego sposobu na obniżenie temperatury niż klimatyzacja. Narosło niestety wokół niej wiele niekorzystnych mitów. Niektóre z nich miały swoje potwierdzenie, ale kilkanaście lat temu. Ówczesne sprzęty działałby głośno i wysuszały powietrze powodując zapalenie spojówek. Dzisiejsza klimatyzacja przystaje do nowoczesnych standardów. Wystarczy zaprogramować optymalną temperaturę jaka ma panować we wnętrzu i nic więcej nie robić. Klimatyzator posiada funkcję pozwalają ogrzać mu powietrze. W ten sposób utrzymywana jest stała temperatura. Gdy mieszkańcy udają się na nocny spoczynek mogą zaprogramować klimatyzator na jeszcze cichszą pracę. Im więcej zapłacimy za klimatyzator tym prawdopodobnie lepsza będzie jego jakość. Klimatyzatory produkowane obecnie mogą wystarczyć na kilkanaście lat pełnego użytkowania. Za tego typu klimatyzację będzie trzeba jednak zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. W bardziej okrojonej formie klimatyzacja może kosztować mniej więcej tysiąc złotych. Klimatyzacja zapewni nam skuteczną ochłodnę w gorące upalne dni.

Pamiętaj, że energia cieplna może być przekazywana trzema głównymi drogami: na zasadzie kondukcji, konwekcji lub radiacji.

Kondukcja jest to przewodzenie ciepła przez dotyk, bezpośredni kontakt z rozgrzanym przedmiotem.
Konwekcja w uproszczeniu ma miejsce wtedy, kiedy powietrze z rozgrzanej podłogi będzie unosiło się do góry i ogrzewało Twoje ciało. Tak działa ogrzewanie podłogowe.
Radiacja ma miejsce wtedy, gdy nagromadzone w rozgrzanym pomieszczeniu ciepło sprawia, że jest Ci gorąco.