Automatyka chłodnicza

Komora_chlodniczaAutomatyka chłodnicza to system urządzeń i sprzętów odpowiedzialnych za zabezpieczenie oraz sterowanie urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacyjnymi. Urządzenia tego typu to zarówno tradycyjne podzespoły układów chłodniczych, jak i nowoczesne, całkowicie skomputeryzowane systemy, które swobodnie zarządzają pracą układów chłodniczych.

Termostaty i filtry

Do popularnych artykułów z dziedziny automatyki chłodniczej należą m.in. termostaty, które swoje zastosowanie znajdują w chłodniczych urządzeniach domowych. Znajdują się wśród nich termostaty bezfreonowe i elektromechaniczne, a także elektroniczne. W zakresie automatyki chłodniczej obecne są także filtry, osuszacze i wzierniki. Wśród nich wyróżnić można odwadniacze, np. hermetyczne filtry odwadniacze z wymiennym oraz stałym wkładem. Mogą one posiadać funkcje standardowego, dwukierunkowego czy odkwaszającego odwadniacza, a także posiadać zbiornik.

Zawory elektromagnetyczne i regulatory temperatury

Pokrycie wielu typów zaworów, które posiadają konkretne zastosowanie w instalacjach chłodniczych możliwe jest dzięki specjalnemu programowi zaworów elektromagnetycznych. Oznacza to, że posiadają one różne rozmiary, a także wiele typów przyłączy. Cewki zasilane są wszystkimi stosowanymi wartościami częstotliwości i napięcia. Natomiast sterowniki do regulacji temperatury wykorzystywane mogą być np. w komercyjnych chłodniach i urządzeniach chłodniczych. Sterowniki firmy Johnson Controls to popularne, cyfrowe elektroniczne moduły sterowania, pozwalające na jedno- lub wielostopniową elektroniczną kontrolę urządzeń.
Jeżeli pozwala na to rodzaj sterownika, dostępne mogą być także inne funkcjonalności, w postaci odtajania oraz sterowania wentylacją.