Czym wysypać alejki w ogrodzie?

ogrodOgród stanowi integralną część naszego domu. Kiedy dopisuje słoneczna aura, staramy się spędzać w nim jak najwięcej czasu. Bliskość natury działa bowiem uspokajająco i relaksująco. Warto więc zadbać o to, aby miejsce to urządzone było w sposób praktyczny, a zarazem pięknie się prezentowało.

Ważną kwestię dla funkcjonalności przestrzeni ogrodowej stanowią ścieżki i alejki. Ułatwiają one poruszanie się po posesji. Dzięki nim możliwy jest również swobodny dostęp do roślin. Istotne w tym wypadku jest to, aby dopasowane one były do wielkości działki, charakteru domu oraz typu roślinności. Dużą rolę odgrywa również ich właściwe rozmieszczenie oraz materiał użyty do ich wykonania. Jedną z możliwości jest żwir ogrodowy. Aby kamyczki nie przesuwały się na boki, ścieżkę należy odpowiednio zabezpieczyć, na przykład betonowymi krawężnikami lub niewielką, drewnianą palisadą. Dzięki temu alejka będzie odpowiednio stabilna.

Innymi materiałami przeznaczonymi do wypełniania ogrodowych ścieżek są cegła klinkierowa oraz kostka brukowa. Cieszą się one dużą popularnością i stanowią rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które cenią sobie ład i porządek. W ogrodzie sprawdza się również drewniany bruk, zwłaszcza w sytuacji, gdy nasz dom również wykonany jest z tego materiału. Należy jednak pamiętać o impregnacji użytych klocków. Dzięki temu ścieżka będzie nam służyła przez dłuższy okres. Również i zwykłe kamienie sprawdzą się jako materiał na ogrodową aleję. W tym wypadku jednak należy pamiętać o tym, aby ułożone zostały płaską stroną do góry. Ostre krawędzie mogą bowiem wyrządzić krzywdę użytkownikom. Ścieżki ogrodowe wysypać można także korą. Będą wówczas przypominały leśne trakty.

Zobacz także: Rodzaje żwiru ogrodowego